טיפול באוסטאופרוזיס

אם אובחנת כסובלת מאוסטיאופורוזיס או שסבלת משבר, עליך לקבל טיפול כדי להפחית את הסיכון לשברים נוספים. אם נקבעת לך תרופה לאוסטיאופרוזיס, דון ברופא עם היתרונות והסיכונים שבטיפול.

שינויים באורח החיים וטיפולים רפואיים יכולים למנוע אובדן עצם נוסף ולהפחית את הסיכון לשברים אם אתה כבר סובל מאוסטאופורוזיס

הטיפול באוסטיאופורוזיס כולל טיפול או מניעה של שברים ושימוש בתרופות לחיזוק העצמות. לחולים בסיכון גבוה יותר, ייתכן שיהיה צורך בתרופות כדי להפחית את הסיכון לשברים הנגרמים על ידי המחלה.

אם אתה סובל מאוסטיאופורוזיס

הסיכון לשברים או שברים מאימון אינטנסיבי או אימוני כוח עשוי לעלות על היתרונות של בניית העצמות של פעילויות אלה. נשים רבות זקוקות לטיפול, גם אם הן סובלות מאוסטאופניה (חולשת עצם שאינה חמורה מספיק כדי להיות אוסטאופסורוזיס). נשים צעירות הנוטלות תרופות למחלות הידועות כגורמות לאיבוד עצם ושברים יכולות להפיק תועלת מטיפול באוסטיאופרוזיס.

ניתן לטפל באנשים שסבלו משברים אופייניים לאוסטיאופורוזיס כגון פרק כף היד

עמוד השדרה או הירך אם צפיפות העצם תקינה. הרופא שלך יכול להשתמש בכלי להערכת סיכון לשברים (FRAX) של ארגון הבריאות העולמי כדי לבדוק אם אתה זכאי לטיפול על סמך גורמי הסיכון שלך ותוצאות צפיפות העצם. ישנן עדויות מוגבלות לכך שתוספים מסוימים כמו ויטמין K 2 וסויה יכולים לעזור להפחית את הסיכון לשברים כתוצאה מאוסטאופסורוזיס, אך יש צורך במחקרים נוספים על מנת להוכיח את היתרונות ולקבוע את הסיכון.

נשים עם בדיקות צפיפות עצם בעלות ערך T או 25

כגון 33 עד 38, צריכות להתחיל בטיפול כדי להפחית את הסיכון לשברים. מחקר שפורסם בשנת 2015 העלה כי נשים טרנסג'נדריות המקבלות טיפול הורמונלי עשויות להיות בעלות סיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס. עם זאת, השימוש באנטי -אנדרוגנים במשך שנה אחת לפני הופעת HT יכול להפחית סיכון זה.

למרות ש- bisphosphonate מומלץ כטיפול קו ראשון ב- PMO

מחברים מציינים כי יש לשקול raloxifen לנשים צעירות לאחר גיל המעבר עם אוסטאופורוזיס ו- BMD נמוך מכיוון שהוא יכול למנוע אובדן עצמות ולהפחית את הסיכון לשברים בחוליות. בנוסף לטיפול באוסטיאופסורוזיס, שימשו מאפנני קולטן אסטרוגן סלקטיביים (למשל Ralxifen, Evista (r)) להפחתת הסיכון לסרטן השד אצל נשים. בשילוב עם הורמון הפרוגסטין, הוכח שטיפול באסטרוגן מפחית את הסיכון לאוסטאופורוזיס ושברים אוסטאופורנוטיים אצל חלק מהנשים.

ביספוספונטים מפחיתים את הסיכון לשברים בירך

בפרק כף היד ובעמוד השדרה באנשים הסובלים מאוסטיאופורוזיס ומשפרים את רמות ה- T. למרות שאושרו לנשים ולגברים הנמצאים בסיכון לאובדן עצמות ושברים, תרופות המורקות הורמונים משמשות גם לטיפול בסרטן השד והערמונית. לגברים ולנשים בסיכון מוגבר לשברים יש לרשום תרופות לאוסטיאופורוזיס, במיוחד ביספוספונטים.

טיפול הורמונאלי חלופי (HRT) נחשב לטיפול הקו הראשון למניעה וטיפול באוסטיאופורוזיס אצל נשים

Teriparatide (forteo) מיועדת לטיפול בנשים אוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר בסיכון גבוה לשברים או שאינן יכולות לסבול טיפול אוסטאופורוזיס קודם או שהטיפול האוסטיאופרוזי שלה לא הגדיל את מסת העצם. טיפול בהורמון תת -התריס משמש בזריקות יומיות לאנשים הסובלים מאוסטיאופורוזיס חמור, כאשר סוגים אחרים של תרופות הנחשבות בלתי מתאימות או לא יעילות לטיפול בהורמון גיל המעבר (MHT), הידועות גם בשם HRT, ממלאות תפקיד חשוב בשמירה על חוזק העצם בנשים עם הורמוני מין נקביים. (אסטרוגן) במשך 18 חודשים.

Teriparatide עשוי להפחית את הסיכון לשברים בעמוד השדרה בנשים עם אוסטאופורוזיס ידוע

אך לא ידוע אם קיימת הפחתה דומה בסיכון לשברים בירך. בשל השימוש בו לאורך זמן והעובדה שהוא כבר לא מומלץ לטיפול באוסטיאופורוזיס יש לראות בו טיפול ראשוני לנשים מתחת לגיל 60 שנחשפות לירידה בצפיפות העצם עקב אוסטיאופורוזיס. לאחר שנתיים של טיפול, תרופה עוצמתית לאוסטיאופורוזיס היא תרופה שיש ליטול מדי יום כדי לשמור על צמיחת העצם. המחברים הגיעו למסקנה כי חמש שנים של טיפול באלנדרלט מספיקות למרבית הנשים כדי לשמור על מסת העצם ולהפחית את היווצרות העצמות, אך נשים עם BMD נמוך וסיכון גבוה לפתח שברים בחוליות יכולות להרוויח מהמשך שימוש באלנדרלט עבור עד חמש שנים. Denosumab (AACE / ACE) מומלץ מכיוון שהוא טיפול קו ראשון לחולים בסיכון גבוה לשברים ולחולים שאינם יכולים להשתמש בטיפול אוראלי .3 הוא הסוכן הביולוגי הראשון הזמין לטיפול באוסטאופ בשנת 2018 הוא אושר כ- טיפול באוסטיאופסורוזיס המושרה על ידי גלוקוקורטיקואידים (GOPI) בקרב גברים ונשים עם סיכון גבוה לשברים אשר יוזמים וממשיכים גלוקוקורטיקואידים סיסטמיים במינון יומי של 75 מ"ג או יותר של פרדניזון ומצפים להישאר בתרופה במשך 6 חודשים לפחות. הוא יכול לשמש גם לטיפול בנשים לאחר גיל המעבר עם הסיכון הגבוה ביותר לשברים (המוגדרות כנשים עם היסטוריה של שברים אוסטאופורוטיים וגורמי סיכון מרובים לשברים) או בחולים שנכשלו או שאינם סובלים טיפולים אחרים באוסטיאופורוזיס.

קנדלר ואחרים מצאו במחקר דמה כפול סמיות וכפול סמיות כי לנשים לאחר גיל המעבר עם אוסטאופורוזיס חמור היה סיכון נמוך משמעותית לשבר חוליות חדש בחולים עם אלנדרונט מאשר בחולים עם ריזדרונאט

במחקר אחר, טיפול של שנה עם חרף שנים ואחריו Alenderronate לשנה עם טיפול באוסטיאופורוזיס הפחית את הסיכון לשברים חדשים בחוליות ב- 50% בהשוואה לשנתיים של Alenderronate ללא טיפול באוסטיאופורוזיס. Evista עשויה להפחית את הסיכון לשברים בעמוד השדרה אצל נשים לאחר המנופאוזה עם אוסטאופורוזיס אך לא ידוע אם יש יתרון דומה בהפחתת הסיכון לשברים בירך.

מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר היום romosozumab (Aqqg) לטיפול באוסטיאופורוזיס אצל נשים לאחר גיל המעבר בסיכון גבוה לשברים ושברים

מדובר בנשים עם היסטוריה של שברים אוסטאופורוטיים, גורמי סיכון מרובים לשברים או טיפולי אוסטאופורוזיס כושלים או בלתי סובלניים. בגיל 50, כל אישה שנייה וכל גבר רביעי יסבלו משבר הקשור לאוסטיאופורוזיס במהלך חייהם.

לעוד מידע בנושא של טיפול באוסטאופרוזיס נא להעיף מבט ב- mkdiet.co.il

תוכן עניינים

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן